Jdi na obsah Jdi na menu

Milánčania vypálili anglický rybník

24. 5. 2007
Traja zo štyroch semifinalistov Ligy majstrov boli z Anglicka, ale pohár putuje z Atén do Talianska zásluhou AC Miláno. Červeno-čierni vďaka dvom gólom Inzaghiho a umnej hre oplatili Liverpoolu finálovú prehru spred dvoch rokov. Zásah Kuyta prišiel pre "The Reds" neskoro.
Carlo Ancelotti spravil veľmi dobre, keď postavil do základu Filippa Inzaghiho.

AC Miláno získalo prestížnu trofej už po siedmy raz, pričom má na konte 11 finálových účastí. Kapitán Paolo Maldini sa z ôsmich finálových pokusov teší po piaty raz a jeho spoluhráč Clarence Seedord si pripísal štvrtý triumf, druhý v drese AC. Futbalistom zo San Sira sa navyše podarilo oplatiť Liverpoolu nešťastnú finálovú prehru spred dvoch rokov, keď sa v Istanbule Angličania po gólovej prestrelke 3:3 tešili z víťazstva po strelách zo značky pokutového kopu. Pre AC sú Atény šťastným mestom, keďže v metropole Grécka triumfovali jeho hráči vo finále LM aj pred 13 rokmi po suverénnom víťazstve 4:0 nad FC Barcelona.

AC Miláno - FC Liverpool 2:1 (1:0)

Góly: 45. a 82. F. Inzaghi - 89. Kuyt, ŽK: 41. Gattuso, 54. Jankulovski - 58. Mascherano, 60. Carragher, rozhodovali: Herbert Fandel - Carsten Kadach, Volker Wezel (všetci Nem.)

Zostavy:

Miláno: Dida - Oddo, Nesta, Maldini, Jankulovski (79. Kaladze) - Gattuso, Pirlo, Ambrosini - Kaká, Seedorf (90.+ Favalli) - F. Inzaghi (88. Gilardino)

Liverpool: Reina - Finnan (88. Arbeloa), Carragher, Agger, Riise - Xabi Alonso, Mascherano (78. Crouch) - Pennant, Gerrard, Zenden (59. Kewell) - Kuyt

V prvom polčase zostali obaja finalisti veľa dlžní svojej povesti a výkonom, ktoré predvádzali počas práve vrcholiacej sezóny. Liverpool bol aktívnejší, lebo na rozdiel od AC sa snažil niekoľkými hráčmi napádať rozohrávku svojho súpera. Takto sa zrodila v 10. min chyba českého obrancu Jankulovského a prvá strela medzi žrde v podaní Pennanta. Dida bol však pozorný. Na druhej strane to skúšal v 17. min brazílsky klenot "rossoneri" Kaká, ale jeho strela nemohla Reinu ohroziť. O ďalších 10 minút sa prezentoval ostrou strelou k pravej žrdi Xabi Alonso, Dida však zasahovať nemusel. Keď sa už zdalo, že tímy pôjdu do kabín za bezgólového stavu, v 45. min prišiel taliansky úder. Po Faule Xabiho Alonsa na Kaká zahrával priamy kop z ideálnej pozície spoza šestnástky Pirlo. Strela z jeho kopačky sa šťastne odrazila od Inzaghiho a odtiaľ za chrbát brankára Reinu - 1:0. Útočník AC strelil už svoj 37. gól v Lige majstrov, jeden z najdôležitejších.
V druhom polčase mal Liverpool príležitosť na vyrovnanie v 63. min. Kapitán Gerrard sa individuálne dostal cez Nestu až do šestnástke, ale z ľavej strany nezakončil dôrazne. Ešte predtým mal opäť možnosť priameho kopu Pirlo, mieril nad bránku Liverpoolu. "The Reds" mali loptu častejšie na kopačkách, ale neboli nebezpeční. V 82. min prišiel druhý a rozhodujúci úder Milána a opäť v podaní Inzaghiho. Tridsaťtriročný skúsený útočník si ideálne nabehol za chrbát anglickej obrany na kolmicu od Kaká a hokejovým blafákom oklamal Reinu. V 89. min sa Liverpoolu predsa len podarilo znížiť a zdramatizovať záver. Po rohovom kope Pennanta a predĺžení Aggera prekonal Didu presnou hlavičkou Holanďan Kuyt. Záver si však už hráči talianskeho tímu postrážili a triumf nad Liverpoolom si na rozdiel spred dvoch rokov nenechali ujsť.